
Spedycja międzynarodowa – co warto wiedzieć?
Współcześnie, gdy świat oszalał na punkcie handlu, rynek pełen jest wszelkiego rodzaju usług transportowych. Nie dotyczy to jednak wyłącznie handlu na terenie rodzimego kraju, ale również handlu zagranicznego, co z kolei prowadzi do silnego rozwoju transportu międzynarodowego. Tak więc w okresie importu oraz eksportu niezwykle ważny jest zarówno dostęp do pojazdów o ogromnych możliwościach załadunkowych, jak i skrupulatnie prowadzona logistyka oraz znajomość przepisów celnych w poszczególnych krajach. Doskonała spedycja międzynarodowa staje się więc kluczem do bezproblemowej organizacji transportu i dopięcia wszystkich związanych z nim szczegółów na ostatni guzik.
Czym jest spedycja i jaką spełnia rolę?
Spedycja to stosunkowo szerokie pojęcia, pod którym ukrywa się wiele ważnych czynności i działań, mających na celu zachowanie płynności w transporcie międzynarodowym. Spedycja obejmuje przede wszystkim dobór odpowiedniego środka transportu, ubezpieczenie załadunku, odprawę celną oraz sporządzenie właściwej dokumentacji. Na tym jednak zadania spedycji się nie kończą. Do dodatkowych zadań spedycji można bowiem zaliczyć składowanie towaru, jego sprzedaż lub też przeprowadzenie cesji praw do ładunków. Mówimy wówczas o tzw. spedycji mieszanej.
Z kolei w zakres spedycji czystej wchodzi:
- przyjmowanie zleceń transportowych,
- przygotowywanie towarów do przewozu,
- odbiór towarów,
- dokumentowanie,
- ubezpieczenie przewozu,
- zawieranie umów przewozowych,
- odprawa celna.
Z pewnością większość tych usług jest niezwykle potrzebna, zarówno w handlu krajowy, jak i, a może zwłaszcza, przy tym odbywającym się na arenie międzynarodowej. Z tego też powodu dobrze przygotowana kadra jest podstawą płynnie działającego systemu transportowego. Firmy spedycyjne, która słyną ze swojego profesjonalizmu i starannego podejścia do zleceń, są tymi, które najchętniej wybierają przyszli klienci. W zaufanej, doświadczonej i znakomicie prosperującej firmie spedycyjnej, personel jest w stanie również dobrze doradzić, dostosować rodzaj transportu oraz w razie potrzeby również jego ubezpieczenie, zgodnie z preferencjami i potrzebami zleceniodawców.